Zdravotné pomôcky na ochorenia vnútorného ucha

Vyhľadávanie

Čo robiť, keď píska, zvoní, bzučí alebo hučí v ušiach?

20.06.2010 22:44

Každá forma tinnitu je odlišná. 

Osoby ktoré trpia na tinitus (zvonenie v ušiach), často strácajú chuť do života a nádej na zlepšenie. 

Existujú dva typy tinnitusu
• subjektívny tinnitus, je taký ktorý človek vníma bez možnosti jeho objektívneho zachytenia a má pôvod v sluchovom analyzátore, alebo v centrálnom nervovom systéme. To znamená, že keby sa človeku, ktorý má hučanie v ušiach priložil na ucho najcitlivejší mikrofón s reproduktorom, nezachytil by sa žiadny zvuk. Vyskytuje sa v prevažnej väčšine prípadov.
• objektívny tinnitus, ktorý sa dá mikrofónom zachytiť, tento sa však vyskytuje veľmi výnimočne. Sú to zvuky zo zmenených alebo porušených ciev, svalov, ktoré obyčajne môže počuť aj iný človek bez použitia zvukovej techniky.

Tinnitus nie je choroba, ale príznak, to znamená, že je sprievodným javom pri určitých chorobách, ale v prevažnej väčšine prípadov je jeho pôvod a príčina neznáma.
Niektoré choroby môžu mať príčinu so vznikom subjektívneho tinnitusu ako napr. choroby vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha, sluchového nervu, pri poškodeniach centrálneho nervového systému. Taktiež príčinou môže byť aj nadmerné množstvo ušného mazu, zápaly a nádorové procesy v oblasti stredného ucha, porucha funkcie Eustachovej trubice, Menierova choroba, alebo aj úrazy v oblasti spánkovej kosti. Medzi ďalšie príčiny vzniku subjektívneho tinnitusu môžu byť poruchy krčnej chrbtice, pretože sa nedostatočne prekrvuje vnútorné ucho.

Naším cieľom je poskytovať čo najlepší obraz o možnostiach liečby tinnitu a podobných ochorení vnútorného ucha, ako čiastočná hluchota kvôli hučaniu v ušiach, ušný tlak, závraty (Menierov syndróm), a poruchách sluchu. 
Podľa nedávnej štúdie, takmer štvrtina obyvateľov mala aspoň jednu epizódu "tinnitus". Takmer 10%  z týchto obyvateľov počuje zvuky v ušiach neustále po dobu 5 minút alebo viac. V 3% prípadov možno hovoriť o chronickom tinnite. Čím skôr sa začne liečba, tým sú možnosti vyliečenia väčšie. 

Najdôležitejšia informácia je, že v 99% prípadov tinnitusu je neškodných, možno ich považovať za prírodné riziká moderného života alebo časti procesu starnutia. Ak chcete mať istotu o pôvode tinnitu je potrebné kontaktovať otorinolaryngológa. Ak je diagnóza, že je tinnitus mierny (benígny), farmakologické alebo chirurgické ošetrenie nebude mať takmer žiadny vplyv. Ale netreba strácať nádej. Budeme sa Vás snažiť informovať objektívne o najsľubnejších možnostiach liečby.
Vo fáze 1 je potrebné určiť, v akom štádiu je váš tinnitus. Vo fáze 2, získať prehľad o najvhodnejších terapeutických možnostiach.

Späť

GRETOSl© 2010 Všetky práva vyhradené.

Ear laser TinniTool na liečbu ochorení vnútorného ucha Kompletně.cz